Pablo Software Solutions
 
BOBRME Komel
Aktualności
Copyright (c) 2013 by Komel All Rights reserved
Instytut Napędów
i Maszyn Elektrycznych
KOMEL
W dniu 28 listopada 2016 r. w Krakowie, Solaris wraz z grupą polskich przedsiębiorstw oraz uczelni technicznych, w tym także Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL podpisał List intencyjny o utworzeniu klastra na rzecz rozwoju elektromobilności. Sygnatariusze listu zadeklarowali wolę współpracy między innymi w obszarze rozwoju konstrukcji autobusów elektrycznych, baterii oraz sposobów ich ładowania. Łączna wartość projektów badawczo-rozwojowych, które chcą realizować członkowie klastra to ponad 100 mln złotych!

Zobacz relację ze spotkania, list intencyjny oraz informację prasową.

Z przyjemnością informujemy, iż nasz kolega mgr inż. Piotr Dukalski znalazł się w gronie 35 młodych innowatorów, laureatów VII edycji programu LIDER. Jego projekt "Innowacyjne rozwiązania Napędu Bezpośredniego Pojazdów Elektrycznych" dotyczy opracowania i badań rozwiązań konstrukcyjnych silników elektrycznych z magnesami trwałymi do zabudowy w piastach kół pojazdów elektrycznych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zobacz broszurę informacyjną programu LIDER...
W nawiązaniu do naszego uczestnictwa w Forum Organizatorzy napisali:
"W imieniu organizatorów XI Forum Nowej Gospodarki, które odbyło się 28 listopada br. w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej, pragniemy Państwu serdecznie podziękować za udział w konferencji. Wierzymy, że debata, która podczas tegorocznej edycji Forum poświęcona była energetyce w jej lokalnym wymiarze, niewątpliwie pozwoliła lepiej zrozumieć plany rządu i czołowych graczy sektora energetyki. Dzięki temu Forum stanowić będzie inspirację do budowy i wdrażania odważnych, ale równocześnie realistycznych i przemyślanych przedsięwzięć (...)".
Poniżej link do dokumentacji fotograficznej, prezentacji Prelegentów XI Forum Nowej Gospodarki oraz podsumowania obrad Forum:
Zobacz: Zdjęcia, prezentacje, podsumowanie

W dniu 13 grudnia 2016 r. w naszym Instytucie gościliśmy ekipę Telewizji TVN Turbo. W wywiadzie, którego udzielił dyrektor, dr hab. inż. Jakub Bernatt, prof. KOMEL dominowała tematyka pojazdów elektrycznych, do których to napędy projektowane i produkowane są w KOMEL-u.
Podczas rozmowy poruszono także tematykę potencjalnej współpracy Instytutu KOMEL z Wyższą Szkołą Techniczną z Katowic, gdzie powstaje nowy kierunek studiów - samochody elektryczne.
W trakcie wizyty goście zapoznali sie ze specyfikacją działalności Instytutu oraz planami związanymi z działalnością w dziedzinie elektromobilności.

W dniu 12 stycznia 2017 r. odbyło się XVII zebranie Zarządu OZW SEP. Podczas spotkania dyrektor Jakub Bernatt, prof. KOMEL zaprezentował informację o aktualnej działalności Instytutu KOMEL. Ponadto przedstawiono m.in. sprawozdanie z działalności Koła SEP nr 33 przy Instytucie oraz omówiono działalność OZW SEP w okresie od 7.11.16 do 12.01.2017 r., a także plan pracy na rok 2017. W trakcie spotkania uczestnicy zwiedzili Laboratorium Maszyn Elektrycznych oraz zapoznali się z pojazdami z napędem elektrycznym.

Zobacz zdjęcia z zebrania oraz prezentację z działalności Koła SEP nr 33... 

Na początku stycznia 2017 r. reporterzy Telewizji TVN Turbo gościli ponownie w KOMEL-u, przygotowując reportaż na temat możliwości zastosowania quada z napędem elektrycznym (z zamontowanym lemieszem) do odśnieżania terenów parkowych.


Zobacz zdjęcia...

Zobacz reportaż i skomentuj wydarzenie na Facebooku.

W dniach 23-24 lutego 2017 r. w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędą się Targi i Konferencja Efektywności Energetycznej "infoENERGIA 2017". W imprezie uczestniczyć będą przedstawiciele Instytutu KOMEL, prezentując na swoim stoisku: pojazdy elektryczne (Fiat Panda, Re-Volt oraz sportowy - Quadix, napęd do jachtu oraz elektrownię jachtową. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska nr 26.

Zobacz szczegóły na temat imprezy

W dniu 20 lutego 2017 r. dyrektor Instytutu KOMEL dr hab. inż. Jakub Bernatt, prof. KOMEL uczestniczył w odbywającej się w Warszawie konferencji na temat elektromobilności. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele rządu oraz instytucji rządowych, w tym Wicepremier Mateusz Morawiecki, który zaznaczył iż niebawem po polskich drogach będzie jeździło 1000 elektrycznych autobusów, a Plan elektromobilności jest częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zobacz relację ze spotkania 

W dniach 23-24 lutego 2017 r. przedstawiciele naszego Instytutu uczestniczyli w pierwszej edycji Targów infoENERGIA 2017, połączonych z konferencją na temat efektywności energetycznej, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W trakcie wydarzenia  zaprezentowano część floty pojazdów elektrycznych, do których to napędy zaprojektowano i wykonano w KOMEL-u. Ponadto na naszym stoisku można było zapoanać się z elektrycznym napędem do łodzi oraz elektrownią jachtową. Składamy wyrazy podziękowania wszystkim, którzy odwiedzili naszą ekspozycję.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia... 

W dniu 27 marca 2017 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pt.: "Cywilne instytuty badawcze wspierają bezpieczeństwo Polski". W konferencji organizowanej przez Radę Główną Instytutów Badawczych udział weźmie Dyrektor Instytutu dr hab. inż. Jakub Bernatt, prof. KOMEL. Podczas spotkania Dyrektor wygłosi prezentację pt.: Opracowywanie, projektowanie i produkcja napędów elektrycznych do zastosowań specjalnych".  

Zobacz program ramowy konferencji...

W dniu 14 marca 2017 r. w Jaworznie przedstawiciele Instytutu KOMEL uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z cyklu "Miasta idei". Na spotkaniu zorganizowanym przez "Gazetę Wyborczą" oraz Urząd Miasta tym razem poruszano tematykę elektromobilności.Zobacz relację Gazety Wyborczej... 


Najnowsze osiągnięcia i popularność elektromobilności przyciągają do naszego Instytutu coraz liczniejszych gości. 12 kwietnia 2017r. odwiedzili nas uczniowie z ZSP Ornontowice.
Początek wizyty to tradycyjnie prezentacja na temat działalności Instytutu w pigułce, odrobina historii i zarys głównych gałęzi funkcjonowania poszczególnych działów. Wszystko dopięli na ostatni guzik Mariusz Czechowicz i Stanisław Gawron, który kolejno przedstawił swój zespół badaczy i konstruktorów.

Więcej...